Christmas gifts:

Prosincové pecky v kinech + recenze Minxy style

Jak určitě všichni víte, v prosinci 2013 do kin přišly jedny z nejlepších a nejočekávanějších filmů tohoto roku, a to Hunger Games: Catching Fire a The Hobbit: The Desolation of Smaug ! S Wiqim jsme si zašli na obě pecky na půlnoční premiéry a rozhodně toho nelitujeme :-). Spoustu lidí se mě ptá na názor jak na "Hladové Hry" (bože jak já nesnáším ten překlad...), tak na Hobita, a proto vám sem napíšu takovou patlaninu mých názorů/recenze.

HUNGER GAMES : CATCHING FIRE


První díl Hunger Games jsem viděla už dávno dávno a příběh mě nadchnul natolik, že jsem si ještě před navštívením kina kvůli druhému dílu, přečetla celou trilogii (díky Wiqimu, jelikož jsem knížky dostala k narozkám :3). Co se týče knížek - je to pecka. Celou dobu na mě dýchá atmosféra jak z 1984 od Orwella, knihy jsou napsané moc příjemnou angličtinou (well duh, přece bych to nečetla v češtině) a dokonce mi ani tolik nevadila postava Katniss (když v knihách figurují ženské postavy jako hlavní hrdinky, začnu je hrozně nenávidět. Asi se moc vžívám do děje a představuju si, jak bych to udělala já a štve mě, když se daná hrdinka chová jinak, ne-li hloupě, dětinsky a emařsky).

Pokud jste knihy četli stejně jako já, asi se mnou budete souhlasit, že se filmaři od příběhu nevychylují skoro ani trochu. Rozhodně o mnoho méně než v jiných filmech (jako třeba v Hobbitovi. Není to špatná věc a ještě se k tomu dostanu). První díl Hunger Games jsem nejdříve viděla jako film, než jsem začala číst knížky, a proto jsem byla... snad i příjemně? překvapená, když jsem při čtení zjistila, že přesně vím, co bude následovat, a že film byl opravdu hodně autentický. A tak jsem věděla, že Catching Fire rozhodně nebude horší, spíše stejně dobrý, ne-li lepší film, jelikož i knížky krásně gradují.

A nemýlila jsem se. Ano, tu a tam se jisté věci odehrají trošinku jinak, než jak to bylo v knize, ale nic vás neruší, u žádného momentu nemáte nutkání si pomyslet: "WTF, tak to nebylo" a můžete si leda užít, jak nám Jennifer Lawrence (Katniss) roste do krásy, zjistit, že je Josh Hutcherson (Peeta) pořád prcek a kameramani a maskéři měli co dělat, aby vypadal stejně vysoký, ne-li vyšší než ostatní, a ujistit se v tom, že je Liam Hemsworth (Gale) pořád jeden z nejhezčích xichtíků na planetě (i když jeho starší brácha Chris v podání Thora taky vyndává pusy z pantů). Ale jak nad tím tam přemýšlím, trochu jsem čekala, že nejhezčí postavou v novém filmu měl být Finnick Odair, a tady se obsazení trošku seklo, protože představitel Finnicka - Sam Clafin - rozhodně není tak šťavnatý a nádherný, jak je v knize popsán a rozhodně bych za noc s ním nezaplatila svými tajemstvými :P. Není to sice až tak velký fail, jako u obsazení Edwarda Cullena v Twilight šavlfejsem, ale musela jsem to zmínit. Posuďte sami, toto je pouze můj subjektivní názor.

Finnick Odair (Sam Clafin)

Co se týče porovnání s prvním dílem, aréna Quarter Quell mi přišla skvěle zpracovaná, přesně tak jsem si jí malovala ve svých představách při čtení a nebyla jsem zklamaná ani titěrně. U prvního dílu mi přišel les odfláknutý, ale film to zas tolik nepoškodilo. Prezidenta Snowa (Donald Shuterland) si užijete v porovnání o dost více a já z něj osobně měla až upíří pocit. Od druhého dílu ho budete buď milovat jako správného záporáka, nebo budete chtít vskočit do děje a narvat mu tu jeho bílou růži do krvavého chřtánu. Jak ráda však říkám - nic není jen černé nebo bílé, tudíž doporučuji dočíst trilogii nebo si počkat na třetí díl a až pak hodnotit postavy a zavrhovat je.

Kostýmově jsem taky byla nadmíru spokojená. Až na šaty, která měla Katniss na sobě při oslavě ve vile Prezidenta Snowa (a ten make-up? Wtf?), jsem všechny chtěla hned mít, cosplayovat, vdávat se v nich. A kostymér od Caesara Flickermana si taky vyhrál. No řekněte, poznali jste Stanley Tucciho (také hrál v Devil wears Prada, Cpt America nebo v Terminal)?

Jak už to u legendárních filmů bývá, a jsem za to moc ráda, protože tato podstata u mě znamená 5hvězdičkový film, zasmějete se, pobrečíte si, budete se bát a na konci budete nejvíce frustrovaní, jelikož Catching Fire samozřejmě končí v tom nejlepším. Pokud jste na tento film do kinča ještě nezašli a přemýšlíte nad tím, určitě vám doporučuji si lístek koupit. Toto je jeden z filmů, který za to stoprocentně stojí.

A abych druhý díl Hunger Games pořád jen nevychvalovala, velké mínus jsou české titulky. Minimálně na premiéře byly opravdu otřesné, směšné a nevhodné. Jméno Gale bylo přeloženo jako Hurikán, překladatelé totálně nerozlišovali mezi Katniss a její přezdívkou Katnip od "Hurikána" a z Elffie Trinket udělali Cetku? A mnoho dalších nepřesných překladů. Doufám, že se titulky od té doby updatovaly, protože filmu rozhodně na kvalitě nepřidávaly.

A abych nezapomněla - klaním se ztvárnění Haymiche Abbernathyho Woody Harrelsonem a Caesara Flickermana Stanley Tuccim - jsou to opravdové hvězdy tohoto kousku.

Caesar Flickerman (Stanley Tucci) a Haymich Abbernathy (Woody Harrelson)

Ode mě dostává Hunger Games: Catching Fire 90/100.





THE HOBBIT: THE DESOLATION OF SMAUG




O Hobitovi chci napsat od prvního dne, co přišel do kin, protože se kolem toho filmu nakupilo tolik hejtrů, až si to Peter Jackson nezaslouží. Ano, od Hunger Games a jejich knih je to obrat o 180°. 

Ale prvně k mým dojmům - Miluju to. Já jsem typ člověka, který týden brečí, když mu skončí jeho oblíbená filmová trilogie, septalogie, whatever, a nemá se napřesrok na co těšit. Prolila jsem svoje slzy u Pána Prstenů, u Harryho Pottera, i u Pirátů z Karibiku. Proto jsem skákala radostí, když Jackson oznámil, že do kin příjde Hobit.. a ne jeden, ale tři filmy. Tak jasně, napadne vás - tři filmy/jedna kniha, to bude zajímavé. Ty větší rejpaly napadne - nojo, chce z toho vytřískat nejvíc peněz. Sice nevím, proč je to špatná věc, že chce někdo vydělat hodně peněz, ale chápu, že to jistou skupinu populace štve.

Hobit mě nezklamal. Ve filmu bylo pár věcí, které mě z příběhu vyrušovaly, jako např. přehnananá počítačová pomoc (natáčeli vůbec venku? Nebo je to všechno studiové?), nebo zesměšnění některých akčních scén (Bombur a barely? Opravdu?). Každopádně za mě se Hobit i tak umístil do top 100 filmů ever (dokonce i titulky byly dobré).


A teď k věci. Moooc moc moc lidí si stěžuje na velké odchylky od knihy. Tady je ta odlišnost od Hunger Games (stejně ten film miluju). Dle mě to zas takový fail není. Diváci očekávají něco epického po Pánu Prstenů a to jim samotný Hobit bez úprav, prolínání se Silmarilionem a přídavků dát nemůže. Pokud to srovnáte - Hobit jako kniha je fakt nuda. Spoustu lidí tu knížku ani nedočte, protože někde ve čtvrtce/polovině skončí a radši si přečte záživnějšího Tolkiena. 
Abych to uvedla na pravou míru - nic proti Tolkienovi. Patří mezi lidi, které budu nadosmrti a další mé životy uctívat. Ale nemůžeme po něm chtít, aby každá jeho kniha byla taková bomba, jako je LotR ( a tam si stejně zase pomohl severskou mytologií ).


All in all - dvojka Hobita je skvělý film. V téhle době nemůžeme srovnávat každý nový film s knihou. Kniha nikdy nebude v některých věcech tak úžasná, jako jsou filmy a naopak. Lepší je si prostě před filmovým zpracováním vymazat mozek a brát to s nadhledem.

Minxy rating: 90/100.



0 comments: